Bigování a falcování

Bigování tiskovinBigování a falcování - v rámci dokončovacích prací naše tiskárna nabízí například bigování či falcování, při kterém je papír skládán na požadovaný formát, lepení do bloku, UV lak a další.

Bigování

Bigování je jedna z knihařských technik. Bigování se provádí u silnějších materiálů (od 175g/m2 a výše) a například u desek měkkých vazeb. V místě, kde se potřebuje papír ohnout, se tlakem vytlačí rylka a papír se v tomto místě ohne a to bez vedlejšího poškození (praskání, polámání). Bigování se provádí z důvodu následného snadnějšího přehnutí nebo složení.

Falcování

Falcování je další z knihařských technik při které je papír skládán na výsledný formát, nebo jednoduše přeložen. Falcování se dělí na: souběžné, křížové a na tzv. harmoniku (leporelu). Tisknu.cz zajišťuje falcování moderními stroji v rámci svých knihařských a dokončovacích prací.

Při falcování je papír strojem (falcovačkou) skládán na výsledný formát (např. A4 falcovaná na 1/3), nebo je jednoduše pouze přeložen. Je možno použít jen na papíry s gramáží do 200g. U nás v tiskárně falcujeme až do formátu 50x70 (B2).

Ukázka mnohonásobného bigování a skládání.Ukázka mnohonásobného bigování a skládání.