Časté dotazy

 • Jaké druhy služeb poskytujete?
  Zaměřujeme se převážně na ofsetový tisk, tiskneme ale i digitálně. Provádíme také výsek tiskovin - vyrábíme si vlastní výsekové formy. Kromě těchto hlavních služeb poskytujeme i kompletní servis doplňkových služeb: grafické práce a předtisková příprava, různé druhy vazeb v knihárně; kompletace a balení tiskovin, doprava.
 • V jakém rozlišení a formátu mám posílat podklady pro tisk?
  Rozlišení by mělo být 300 dpi. Nižší rozlišení by se v tisku projevilo “rozpixelováním”.
  Ukládejte pokud možno v barevném modelu CMYK (azurová, purpurová, žlutá a černá) a nikoliv v RGB (červená, zelená a modrá), který je vhodný spíše pro použití na webových stránkách.
  Nejvhodnějším formátem souborů je PDF. PDF (Portable Document Format) je nejběžnější formát souboru pro přenášení digitálních dokumentů určených (nejn) k tisku. S vhodným doplňkem můžete exportovat nebo tisknout do formátu PDF prakticky z jakéhokoliv programu.
 • Co je systém barev Pantone?
  Pantone Matching System (PMS) je barevná paleta používaná především v tisku a DTP. Každá barva má své unikátní číslo. Použití Pantone barev nám umožňuje udržet konzistenci barev v celém tiskovém procesu.
 • Proč vypadají barvy jinak na monitoru a jinak vytištěné?
  Zjednodušeně řečeno, barvy na obrazovce počítače a v tiskárně se tvoří úplně jiným způsobem.
  Monitory používají  barevný model RGB (červená, zelená, modrá), který obvykle nabízí větší spektrum barev. Tiskárny používají barevný model CMYK (azurová, purpurová, žlutá, černá), který dokáže reprodukovat většinu barev (ale ne všechny) barevného modelu RGB. V závislosti na použitém zařízení dokáže CMYK vytvořit 85 - 90 % barev modelu RGB.
  Pokud dokument obsahuje barvu modelu RGB, která je mimo rozsah modelu CMYK, aplikace ji nahradí takovou barvou, o které si myslí, že je původní barvě nejblíže. Programy jako Adobe Photoshop vám umožní vybrat, které barvy budou nahrazeny. Jiné ale nemusí.
 • Je bílá barva považována za tiskovou barvu?
  Obvykle není. Vzhledem k tomu, že bílá barva je výchozí barvou papíru, jsou při tisku bílé plochy vynechány a nespotřebovává se zde žádný inkoust. Jinak je tomu ale při použití barevného papíru, kdy je bílá považována za barvu stejně jako jakákoliv jiná.
 • Jaký je rozdíl mezi ofsetovým a digitálním tiskem?
  Ofsetový tisk. Tiskový projekt je rozdělen na jednotlivé CMYK barvy, kdy se vytvoří čtyři tiskové desky, které se na papír nanášejí postupně. Výroba tiskových desek není jednoduchá a ofset se proto nehodí pro tisk v malém nákladu, zato při velkém nákladu je cena jednoho kusu naopak nižší, než při použití digitálního tisku.
  Digitální tisk. Jde o přímí přenos z počítačového souboru do digitálního tiskového stroje za použití toneru a digitální zobrazovací jednotky. Digitální tisk se zpravidla více hodí pro malonákladový tisk. Celková kvalita a zobrazení detailů je u digitálního tisku nižší, než u tisku ofsetového.
 • Co je to spadávka?
  Spadávka je tiskový termín, který označuje oblast na papíře, která na výsledném produktu nebude vidět. Zahrnuje možnosti tiskárny i prostor pro ořez.